Darmowe testy talentów

darmowe testy talentów

Stoisz przed ważną zawodową decyzją. Przed Tobą duża zmiana i chciałabyś dokonać dobrych wyborów. Chcesz wrócić do pracy mając przekonanie, że na tym właśnie stanowisku będzie Ci dobrze. Że będziesz realizować tam swoje talenty i predyspozycje. Chciałabyś znaleźć takie miejsce pracy, które da Ci możliwość wykorzystania twoich mocnych stron.  

 

 

Jednym z czynników (choć na pewno nie jedynym!) pomagających odpowiedzieć na pytanie, gdzie jest moje miejsce na rynku pracy są testy talentów. Dzięki temu, że wiemy, w czym jesteśmy dobre, możemy tak wybrać zawód, miejsce, zespół, projekt, w który się zaangażujemy, żeby był on jak najbardziej spójny z nami. I z tym, co przychodzi nam z łatwością i lekkością. Ale to nie jedyna zaleta testów talentów. Wykonując je: 

👉 Wpływamy na to, aby mieć bardziej realistyczny obraz nas samych. Znacznie częściej skupiamy się na tym, co chcemy w sobie poprawić, wzmocnić, wyćwiczyć, a rzadziej doceniamy nasze zasoby i mocne strony. Natomiast według niektórych badań, to właśnie skupiając się na mocnych stronach, a nie na naszych niedociągnięciach, mamy szansę na lepszy rozwój. 

👉 Możemy dowiedzieć się o sobie nowych, ciekawych rzeczy i zauważyć, że niektóre cechy charakteru, które być może nie bardzo lubimy, albo może nawet nie zauważamy, w innym świetle mogą okazać się potencjałem, na którym można budować.  

👉 Wzmacniamy swoją pewność siebie, zwiększamy motywację. Zwrócenie uwagi na nasze talenty i mocne strony jest jednym z czynników wzmacniających naszą wiarę w sukces.  

 

 

 

Dziś chciałabym się skupić na darmowych testach eksplorujących nasze mocne strony, które są dostępne w Internecie i w każdej chwili można po nie sięgnąć, chcąc wesprzeć swoje rozmyślania o dobrym miejscu pracy.  W

16 personalities

Test, który można wykonać na stronie https://www.16personalities.com/pl. Jak czytamy w opisie po jego wykonaniu dowiemy się kim jesteśmy i dlaczego robimy rzeczy właśnie w taki, a nie inny sposób. Wynikiem jest jeden z 16 typów osobowości podzielonych na 4 grupy: analitycy (architekt, logik, dowódca, dyskutant), dyplomaci (rzecznik, pośrednik, protagonista, działacz), strażnicy (logistyk, obrońca, wykonawca, doradca) i odkrywcy (wirtuoz, poszukiwacz przygód, przedsiębiorca, animator). Test polega na zaznaczeniu na 7-stopniowej skali, jak bardzo zgadzamy się z danym stwierdzeniem. Wynik otrzymujemy w języku polskim z opcją dokupienia rozszerzonej wersji. 

High 5

Test, który można wykonać pod adresem https://test.high5test.com/. Jak czytamy na stronie zauważanie i wykorzystywanie naszych mocnych stron może nam pomóc w znalezieniu lepszego życia, między innymi zawodowego. Wynik pokazuje 5 najmocniejszych stron z krótkim opisem każdej z nich. Pytania pojawiają się pojedynczo, bez limitu czasu i są w języku angielskim. Należy zaznaczyć na skali od zera do 100% na ile zgadzamy się z danym stwierdzeniem.  

Careerexplorer

Test, który można wykonać na stronie https://www.careerexplorer.com/assessments/. Dostępny jest w języku angielskim, zawiera zestaw wielu stwierdzeń, o których decydujemy, najczęściej na 5-stopniowej skali, w jak dużym stopniu nas dotyczą. Oceniamy też wiele propozycji związanych z miejscem zawodowym (np. czy w pracy chcielibyśmy mieć kontakt z klientem czy nie, czy interesuje nas badanie skomplikowanych raportów czy nie, czy chcemy żeby nasza praca związana była ze sztuką czy nie). Test zajmuje najwięcej czasu niż moje pozostałe trzy dzisiejsze propozycje – jeśli chcemy rzetelnie wczytać się we wszystkie pytania i zastanowić, choć przez moment, nad każdą odpowiedzią może zająć nawet około pół godziny. Wynikiem jest siedem najmocniejszych stron (które pojawiają się po kolei już w trakcie wykonywania testu) oraz propozycje konkretnych zawodów dopasowanych do udzielonych odpowiedzi (w końcowym wyniku). 

123test

Test, który można wykonać na stronie https://www.123test.com/pl/test-kariery/. Zawiera 16 pytań w postaci obrazków pokazujących różne czynności zawodowe. Wybieramy z nich te, które są nam bliskie i chcielibyśmy je wykonywać oraz te, którymi na pewno nie jesteśmy zainteresowani. Wynikiem jest wykres kołowy przedstawiający nasze preferencje w oparciu o model Hollanda, który wyróżnia 6 typów osobowości (realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy, konwencjonalny) oraz listę proponowanych zawodów.

Testy talentów, mocnych stron mogą być bardzo pomocne w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „gdzie chcę pracować?”, „jakie jest dobre dla mnie miejsce na rynku pracy?”. Warto po nie sięgnąć, a potem uważnie przeanalizować uzyskane wyniki, być może w nich ukryta jest wskazówka prowadząca nas do dobrego miejsca pracy.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *